- Specialised ergonomic laptop stand for small laptops or tall people
- Height adjustable to suit individual needs
- In-line document holder to avoid neck pain
- Small footprint when in use on a desk
- Designed to fit the majority of laptops
- Ideal for hybrid work or while travelling
- Variants for specific needs available
- Light and thin when folded flat, portable in a recycled leather premium travel sleeve
- Lifetime warranty
- ZERO WASTE packaging: 100% recycled/recyclable paper for product packaging
<
>
Oryx evo H - Specialised Ergonomic Laptop Stand with Document Holder for Small Laptops - Natural Aluminium
Product Details
General Information
| Colour | Natural Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Form | Notebook/Laptop Stand |
| Dimensions | 360x210x4mm |
| Adjustable | Yes |
| Maximum Load | 4kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor/Notebook Size | Up to 17in Laptop |
| Manufacturer | Standivarius |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 347g |
Product Information
| Brand | Standivarius |
| Type | Laptop / Monitor Risers |
Description
Ergonomic laptop stand with retractable in-line document holder for business comfort and pain-free work.
It has been specially developed to fit small laptops or tall people. The height adjustable design allows Oryx evo H to raise the laptop to a comfortable working position.
A versatile ergonomic accessory designed to comply with European health & safety regulations.
Created with the user in mind: instant setup and pack away, lightweight and thin for true mobility, easily adjustable screen elevation and inclination.
Refined design, minimalist but very sturdy, guaranteed against malfunction for life.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
